Popularne posty

31 lip 2019

„Akademia mądrego dziecka. Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych" - Francois Lasserre



RECENZJA PREMIEROWA
50\2019
„Akademia mądrego dziecka. Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych. Drzewa” – 
Francois Lasserre
„Akademia mądrego dziecka. Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych. Przyroda w mieście” –  Francois Lasserre
Wydawnictwo: Egmont
Liczba stron: 40
Premiera:  31.07.2019 r.

Książki z serii „Akademia mądrego dziecka. Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych” pozwalają najmłodszym w poznawaniu otaczającego ich świata. Maluchy postrzegają świat zupełnie inaczej niż dorośli, wszystko dla nich jest nadzwyczajne, a ich ciekawość jest ciągle niezaspokojona. Uważam, że bardzo dobrym pomysłem jest poznawanie przyrody i zwierząt za pomocą książek dostosowanych do ich wieku oraz utrwalanie tej wiedzy ćwiczeniami i własnych obserwacjami.

1.    Dla kogo ?
Wydawca informuje, że książki przeznaczone są dla dzieci w wieku 3 – 7 lat. W moim odczuciu, dla niejednego trzylatka, to zbyt wcześnie na rozpoczęcie przygody z tak szczegółowym poznawaniem otaczającego świata. Jednak powodzeniem wykonania wszystkich zadań poradzą sobie już dzieci pięciolatki.

2.    Co znajdziemy w środku?
DRZEWA



Masę ciekawostek o małych mieszkańcach drzew, zadania pozwalające odkrywać roślinny świat, tematyczne malowanki, a także zabawy z drzewami, elementy (zwierzęta, liście, owoce) do wycięcia i dopasowania w odpowiednich miejscach.

PRZYRODA W MIEŚCIE



Ciekawostki dotyczące roślin i zwierząt żyjących w mieście w najbardziej niepozornych zakamarkach ulic, budynków i parków. Lektura zachęca do wyruszenia na poszukiwania i z pomocą rysunków, malowanek i wycinanek ułatwia odkrywanie tajemnic. Można znaleźć tutaj także zadania dla małego ogrodnika, stworzyć miniogródek, wyhodować kiełki nasion, czy stworzyć wiszący ogród.

3.    Wrażenia
„Drzewa” są zeszytem, który dostarcza dziecku bardzo dużej wiedzy z omawianego zakresu. Wyjaśnia m. in. jak ogromną rolę stanowią w naszym życiu drzewa, jakie korzyści możemy z nich czerpać, jak zmieniają się w cyklu pór roku, jakie są ich rodzaje i jakie dają owoce.
Autor proponuje doświadczenia, które pomagają odkrywać jakie zwierzęta zamieszkują w drzewach, jak wyhodować drzewo od ziarenka, czy jak zmierzyć jego wysokość – zapewniając owocną zabawę w plenerze.

„Przyroda w mieście” to przede wszystkim fascynujące doświadczenia, które spodobają się każdemu przedszkolakowi. Dzieci wprost uwielbiają prace manualne, a oryginalny pomysł na stworzenie własnego małego ogródka, jest według mnie bardzo trafnym sposobem na poznawanie życia roślin. Ze swojego dzieciństwa,  bardzo dobrze wspominam suszenie, liści, kwiatów między stronami książek, czy obserwowanie różnych form organizmów żywych. Tutaj autor również zachęca do poszukiwań oznak czystego powietrza, czy zwierząt miejskich.

Zadania, przed którymi staje przedszkolak, są bardzo atrakcyjne i pozwalają na zrozumienie wielu zjawisk występujących w przyrodzie. Zeszyty obserwacji przyrodniczych są bardzo starannie wykonane. Ilustracje stworzone są z dbałością o najmniejsze detale, a ich rzeczywistość ułatwia porównywanie ze stanem faktycznym.  

Zeszyty zadań, to jedne z tych, które powinny znaleźć się w domowych zasobach najmłodszych. Przyroda jest integralną częścią naszego życia, dlatego odkrywanie jej stanowi ważne doświadczenie.
W serii ukazały się również: „Owady” i „Pożywienie”.
Książki możecie znaleźć na stronie wydawcy: (klik)

Za egzemplarze do recenzji dziękuję 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wywiad z Magdaleną Walą wokół powieści "W sercu wroga"

  Powieść W sercu wroga, otwiera sagę historyczną Między jeziorami. Skąd pomysł na jej napisanie i czego możemy się spodziewać sięgając p...