Popularne posty

26 maj 2022

RECENZJA PATRONACKA: "W pogoni za nazistą" – Joanna Jax

 


RECENZJA PATRONACKA

30\2022

W pogoni za nazistą – Joanna Jax

Wydawnictwa Videograf SA

Tom 1 i tom 2

Liczba stron: 762

Premiera: 25.05.2022 r.

 

Joannie Jax udaje się niezmiennie zaskakiwać czytelnika. W swoim literackim dorobku zrobiła to wielokrotnie, ale tym razem to zaskoczenie przybrało  wymiar innego kalibru – Autorka sięgnęła po nowy gatunek: powieść sensacyjno-przygodową z wątkami kryminalnymi. Nie tylko nieznana dotąd odsłona pisarskich zdolności spowodowała to miłe zaskoczenie, ale również historyczne fakty, których się nie porusza, o których się nie mówi, które wręcz zostały „zamiecione pod dywan”. Z pomocą przybywa niezawodna Joanna Jax, aby odkryć to co zakryte i na kartach blisko osiemsetstronicowej powieści, udzielić nam lekcji historii.

Tytuł W pogoni za nazistą, tak naprawdę mówi nam wszystko wokół czego skupiają się dwa tomy tej historii. Koniecznie trzeba przeczytać je razem, jeden po drugim, bo w przeciwnym razie odczuwalny jest niedosyt, a przerwa między pierwszą, a drugą częścią może nie być korzystna dla Waszego zdrowia psychicznego.

Nie musicie się obawiać twardych faktów, szeregu dat i masy postaci historycznych – wszystkie elementy składające się na tę dylogie przedstawione zostały w bardzo lekki, zrozumiały i przyjemny sposób – właśnie tak, jak wyglądać powinna pasjonująca i wartościowa lektura. 

Za sprawą książki przenosimy do 1944 roku, kiedy żołnierze Niemieccy wypatrując końca przegranej wojny, wywożą ciężarówkami zagrabione kosztowności. Najbardziej łasym na złoto jest Franz Schulze, mający na swoim sumieniu śmierć tysięcy ludzkich istnień. O wyrządzonych krzywdach nie zapominają najbliżsi ofiar, wręcz przeciwnie potęguje się w nich uczucie zemsty i wymierzenia własnej sprawiedliwości. Paradoksalnie Schulze zjednoczył sobie ludzi z różnych światów (amerykańskiego agenta, syna zamordowanego esesmana, dziennikarza, kompana z oddziału, czy pewną tajemniczą kobietę) do tropienia najbardziej poszukiwanego nazisty – siebie. Akcja pędzi w szalonym tempie, napędzana przez siatkę kłamstw, knutych intrygach i zmian tożsamości, przemierza przez Austrię, Niemcy, Watykan, Hiszpanię – zaskakuje i porywa czytelnika  w swoją machinę.

(...)nie odważył się tego zrobić. Okazało się bowiem, że zabicie człowieka wcale nie jest takie proste. Może gdyby miał za sobą frontową przeszłość,

byłoby inaczej, ale on przeżył wojnę, mieszkając w luksusowym apartamencie w Berlinie, ewentualnie w drogich europejskich hotelach.


Trzymacie w ręku opowieść mistrzyni historycznej prozy, gwarantującą długie godziny nieprzewidywalnej i zaskakującej lektury, osadzonej u schyłku drugiej wojny światowej. Sięgając po dylogię W pogoni za nazistą, będziecie świadkami poszukiwania najbardziej brutalnego zbrodniarza wojennego, który nie cofnie się prze niczym, by zapewnić sobie dostatnie życie za oceanem. Pragnienie wymierzenia sprawiedliwości i determinacja pokrzywdzonych przez Franza Schulza osób zaprowadzą Was do szokującego finału. Serdecznie polecam!

Za egzemplarze do recenzji oraz możliwość objęcia powieści patronatem medialnych dziękuję Autorce oraz Wydawnictwu Videograf. 


 

1 komentarz:

Wywiad z Magdaleną Walą wokół powieści "W sercu wroga"

  Powieść W sercu wroga, otwiera sagę historyczną Między jeziorami. Skąd pomysł na jej napisanie i czego możemy się spodziewać sięgając p...