Popularne posty

17 maj 2022

PRZEDPREMIEROWA RECENZJA PATRONACKA: W sercu wroga – Magdalena Wala

 


PRZEDPREMIEROWA RECENZJA PATRONACKA

28\2022

W sercu wroga – Magdalena Wala

I tom sagi: Między jeziorami

Wydawnictwo: Książnica

Liczba stron: 304

Premiera: 18.05.2022 r.

 

Powstało już wiele książek, filmów i seriali, pokazujących oblicza drugiej wojny światowej. Jednak niewielkie z nich, podjęło temat robót przymusowych dla III Rzeszy. Na szczęście wśród polskich pisarek historycznych mamy łowczynę zapomnianych tematów – Magdalenę Walę, która w swojej najnowszej powieści przygląda się kwestii robotników, wnikliwie przedstawia warunki ich pracy i sposoby traktowania przez rodziny niemieckie oraz bauerów (bogatych gospodarzy).

Czytelnikom znającym wcześniejsze książki Autorki z pewnością nie muszę komunikować, że do wybranego tematu zebrany został obszerny i skrupulatny materiał, dlatego na kartach powieści W sercu wroga możemy znaleźć historię osadzoną w wojennych realiach, tym razem rozgrywającą się wśród mazurskich jezior. To właśnie tutaj pośród malowniczych krajobrazów i budzącej się do życia natury w 1944 roku, Amalia – córka bogatych mazurskich gospodarzy, żona nazisty walczącego na froncie, nie potrafi zrozumieć ludzi obłędnie wierzących w potęgę Hitlera. Kiedy do gospodarstwa teściów trafia robotnik przymusowy – Piotr Liszkiewicz, ze współczuciem patrzy jak jest traktowany i drobnymi gestami okazuje swoją pomoc. Dla żony nazisty oferowanie pomocy Polakowi, a już co „gorsza” wchodzenie z nim w głębsze relacje jest zakazane. Wyjście poza tę barierę powoduje najwyższe konsekwencje. Jednak wybór między głosem serca i rozumu, wcale do łatwych nie należy, nawet jeśli cena za jest złamanie jest bardzo wysoka.

Perspektywa wiele zmienia, uznała. Bohater jednego jest buntownikiem w oczach drugiego.

Magdalena Wala napisała powieść, ukazująca prawdziwy obraz gospodarstw niemieckich, w których to przymusowi robotnicy swoją fizyczną pracą od świtu do nocy, zapewniali rodzinom wroga przetrwanie. W zamian otrzymywali ubogi posiłek, wyzwiska, kary cielesne i brak dostępu do opieki medycznej.  Obowiązki w oporządzaniu zwierząt oraz praca na roli została przedstawiona w bardzo szczegółowy i realny sposób, świadczący o znajomości prac na wsi.

Książka przepełniona jest poczuciem krzywdy, niesprawiedliwości i chęcią zemsty, która przychodzi zupełnie nieoczekiwanie. Bywają momenty ryzykowne dla bohaterów, nie tylko od strony gospodarzy, czy bauerów, ale również takie, które stanowiły kiedyś nieodłączny element życia na wsi. Chwila nieuwagi mogła doprowadzić do tragedii, przed którą nie zawsze dało się uchronić.

(…) miłość rodziła się nawet w najbardziej niesprzyjających okolicznościach. Na obczyźnie można było znaleźć swoją drugą połówkę.

Pośród tych negatywnych emocji do wroga, rodzi się niespodziewane, zakazane uczucie. Przebywanie w obcym miejscu i cierpienia psychiczne, nie zdołały bowiem zagłuszyć pragnienia zrozumienia przez drugiego człowieka i potrzeby miłości. Jednak czy tak  wysoka cena uczucia, za którą może przyjść im zapłacić, jest tego warta?

Sprawdźcie sami, bo Magdalena Wala potrafi wzbudzić ogromne emocje w powieściach z historią w tle!

Za możliwość objęcia powieści patronatem medialnym oraz egzemplarz dziękuję Autorce oraz Wydawnictwu Książnica.


 


 

 

1 komentarz:

  1. I takie powieści kocham, a recenzja zachęca dodatkowo. Kiedyś na pewno dotrę do tej książki. Super patronat.

    OdpowiedzUsuń

Wywiad z Magdaleną Walą wokół powieści "W sercu wroga"

  Powieść W sercu wroga, otwiera sagę historyczną Między jeziorami. Skąd pomysł na jej napisanie i czego możemy się spodziewać sięgając p...