Popularne posty

14 paź 2024

Recenzja: "W drodze do Nawii" – Magdalena Wala

 


11\2024 (recenzja)

W drodze do Nawii – Magdalena Wala

1 tom serii Raj&Co

Premiera: 11.09.2024 r.

Wydawnictwo: Czwarta Strona

Magdalena Wala zaprosiła mnie do sięgnięcia po niesięgalny dotąd przeze mnie gatunek – fantastykę. Gdyby nie znajomość warsztatu pisarki, do spotkania z bohaterami „W drodze do Nawii”, najpewniej by nie doszło.

Autorka jak sama przyznawała podczas naszych wywiadów, lubi zaczytywać się w fantastyce, więc napisane powieści z tego gatunku było tylko kwestią czasu. I oto jest – książka otwierająca serię z motywami słowiańskimi, zjawiskami paranormalnymi, mistycyzmem i motywem snu. Z zewnątrz złote ornamenty na okładce i bujne drzewo przyciągają wzrok, zachęcając do lektury.

Dzięki nierzeczywistemu wymiarowi ta powieść jest nieoczywistą, nieprzewidywalną oraz budzącą zaskoczenie z każdym kolejnym rozdziałem. To jak odkrywanie tajemnic wymiaru, którego nie sposób dotknąć, trzeba go doświadczyć.

Firma, w której zostaje zatrudniona główna bohaterka książki – Nina i branża jaką zajmuje w firmie Raj&Co totalnie mnie zaskoczyła! Nina staje przed wyborami i faktami, sięgającymi poza ramy rzeczywistości, ale taki obrót wydarzeń sprzyja pracy naszych szarych komórek i pozwala wyobrazić sobie wszystko to, przelała na papier Autorka.

Jestem zachwycona i czekam na ciąg dalszy, bo zakończenie pozostawiło mnie z wieloma pytaniami i niedosytem. 

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona.


 

9 paź 2024

Recenzja: Gra planszowa "Ubongo Junior" - Grzegorz Rejchtman

 


10\2024 (recenzja)

Ubongo Junior  – Grzegorz Rejchtman

Wydawnictwo: Egmont

 

Ubongo Junior to dziecięcy odpowiednik Ubongo dla starszych graczy. Całkiem nowa propozycja gry planszowej, która dostarcza emocji, radości z grania i przede wszystkim uczy koncentracji i logicznego myślenia. Dzięki dwóm poziomom trudności, mogą w nią grać już przedszkolaki. Kto wygrywa? Ten kto pierwszy ułoży kafelki, a w ciągu całej rozgrywki zbierze najwięcej kryształów.



Co w pudełku?

- 50 planszetek z dwoma poziomami trudności: zielonych (łatwiejszych) i żółtych (trudniejszych)

- 4 komplety zwierząt, po 9 sztuk każdy

- 72 kryształki

- 1 klepsydra odmierzająca 90 sekund

- 1 woreczek

Dla kogo?

Po grę mogą sięgnąć już czterolatki, a razem mogą do gry usiąść cztery osoby.

Zanim dzieci przystąpią do rozgrywki, która będzie składać się z 7 rund – przygotowujemy 7 planszetek, kafelki zwierząt, woreczek z diamentami i klepsydrę. Zaczyna się rozgrywka na czas, polegająca na zakryciu wszystkich białych pól na planszach kafelkami zwierząt. Osoba, która jako pierwsza ułoży figurę, mówi „Ubongo” i obraca klepsydrę wyznaczającą pozostały czas przeciwnikom. Pobiera z worka, tyle sztuk diamentów, ile jest graczy. Każda kolejna osoba, który ułoży poprawnie kafelki przed zakończeniem przesypywania piasku w klepsydrze i powiedzeniem magicznego „Ubongo”, losuje mniej o jeden diament. Po zakończeniu wszystkich rund, liczymy diamenty – osoba z największą ich liczbą wygrywa.


Jedna gra nie trwa około 10 – 20 minut, uczy przestrzennego myślenia, działania pod presją czasu i przede wszystkim daje dobrą zabawę! Ubongo Junior  z pewnością sprawdzi się podczas spotkań z rówieśnikami, czy rodziny. 

Zobacz inne gry od Grzegorza Rejchtmana:

Ubongo i Ubongo Duo 

Ubongo Lines 

Ubongo Trigo (gra do zabrania w podróż)

Nowa Gwinea

Papua

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Egmont.



 

Wywiad z Magdaleną Walą wokół powieści "W sercu wroga"

  Powieść W sercu wroga, otwiera sagę historyczną Między jeziorami. Skąd pomysł na jej napisanie i czego możemy się spodziewać sięgając p...