Popularne posty

7 lut 2020

„Matematyka. Edukacja domowa” – Katarzyna Trojańska



RECENZJA
6\2020
„Matematyka. Edukacja domowa” – Katarzyna Trojańska
Wydawnictwo: Olesiejuk
Premiera:  15.01.2020 r.

Dzieci uczą się matematyki poprzez osobiste doświadczenia, a im częściej będziemy im obrazować związek matematyki z życiem codziennym, tym przyswajanie tej wiedzy stanie się dobrą i pożyteczną zabawą. Książki Katarzyny Trojanowskiej pomagają w oswajaniu się z tą dziedziną nauki już niemowlętom poprzez proste ćwiczenia ruchowe, ale także kilkulatkom oraz tym rozpoczynającym edukację szkolną na poziomie klas 1 – 3.  To dość rozbieżne przedziały wiekowe, jednak propozycja ćwiczeń przeznaczona jest z myślą o domowej formie nauki. Książki podzielone są na trzy zestawy, a na każdy z nich składają się trzy poziomy A, B i C.

Pierwsza kategoria wiekowa przeznaczona jest dla maluchów. Książki mają usztywniane kartki i zawierają wyjmowane elementy, które stanowią dodatkową atrakcję podczas nauki i zabawy. 

W poziomie A (0 – 1 roku), niemowlak ma okazję oswoić się z wyglądem liczb od 1 do 5. Każdą z nich może dotknąć, obrócić w rączkach. Każda z cyfr ma mały otwór, który może posłużyć jako zawieszka np. na łóżeczko. Jeśli maluch podejmuje chęć, autor zachęca do odszukania pojedynczych cyfr jak i dostrzeżenia ich w większej rozsypance. 


W poziomie B (1 – 2 lat), naukę liczenia umilają cztery wesołe misie. Każdy obrany jest w inny kolor i robi inną śmieszną minę. Oczywiście dziecko jest zachęcane do naśladowania zachowań i liczenia. Na ostatnich stronach, za pomocą  układanki, maluch odzwierciedla misie z książeczki. 


W poziomie C (2 – 3 lat), nauka cyfr nastawiona jest na metodę ruchową i serie powtórzeń w zależności od liczby, którą wylosujemy. Podskoki, zakrywanie oczu, obroty, oklaski – mają zachęcić maluchów do zabawy ruchowej, a dodatkowo pomagają utrwalić naukę liczenia. 



„Matematyka. Edukacja domowa” z pomarańczową oprawą, to książki przeznaczone dla przedszkolaków zawierające masę naklejek, których celem jest zachęcenie do wykonania poleceń i nabycia nowych umiejętności nie tylko w dziedzinie matematycznej.   

Część A (3 – 4 lata) to zeszyt ćwiczeń poświęcony jedzeniu i grafomotoryce. Przedszkolak poznaje cyfry, potrafi je nazwać i odszukać. W zadaniach proszony jest o wysłuchanie poleceń, policzenie warzyw i owoców oraz naklejenie odpowiednich liczb. W tej części dziecko pracuje nad estetyką: koloruje, za pomocą naklejek układa na talerzach posiłki i ozdabia szlaczkami brzegi swoich książkowych talerzy. Na koniec możne je wszystkie wyciąć i przechowywać na okładce zeszytu ćwiczeń w osobnej kopercie. 



Część B (4 – 5 lat) rozbudza ciekawość poznawczą otoczenia, wspomaga koncentrację, a słuchanie ze zrozumieniem testowane jest przez naklejanie rzeczy w odpowiednich miejscach. Nauka matematyki, w porównaniu z poprzednią książką rozszerzona jest o wprowadzenie dodawania do 10 metodą obrazkową. Znajdziemy tutaj m.in. zadania: łączenie, grupowanie elementów, zamienianie kolorów dwóch takich samych kształtów oraz kolorowanie obrazka według instrukcji przyporządkowania kolorów do cyfr. W zeszycie ćwiczeń znajdują się dwie gry, do samodzielnego przygotowania.  Do wycięcia są elementy cyfrowego domina oraz obrazkowe karty z ich liczbowymi parami. 


Część C (5 – 6 lat), przeznaczona jest dla najstarszych przedszkolaków, uczących się liczyć i pisać do 20. Odejmowanie i dodawanie do 10 jest tutaj wyjaśnione metodą obrazkową. Jedną rzeczą, którą uważam za niekonsekwentną jest tutaj używanie naklejek w działaniach, zamiast pisania liczb, (które dziecko wcześniej opanowało podczas nauki pisania w kratkach). W zestawie ćwiczeń znajdują się opowiadania, ćwiczące logiczne myślenie i zachęcające do umieszczania naklejek w odpowiednich miejscach domu, piętra, czy pokoju dla lalek. Właśnie ta książka z tego zestawu wymaga najwięcej pracy, ale także przynosi najwięcej korzyści dla dziecka, przede wszystkim uczy koncentracji, klasyfikacji i rozumienia relacji przestrzennych. Na naszym przykładzie mogę stwierdzić, że poradzą sobie z nią już czterolatki :)



„Matematyka. Edukacja domowa” z zieloną oprawą przeznaczona jest dla dzieci pierwszych trzech klas szkoły podstawowej. Podobnie jak w poprzednich książkach, ćwiczenia dobrane są tematycznie, a dziecko ma okazję zdobyć nowe umiejętności, które może wykorzystać w codziennym życiu. Dysponowanie poznaną wiedzą, pozwala na analizowanie, wnioskowanie i rozwiązywanie problemów.
 

Poziom A (klasa 1) pomaga w kształtowaniu orientacji przestrzennej i ćwiczeniu spostrzegawczości. Sprawność manualną może tutaj sprawdzić podczas samodzielnego składania sześcianów i ostrosłupów. W tej książce nie znajdziemy zadań stricte polegających na wykonywaniu działań, lecz różne poziomy trudności, ćwiczące logiczne myślenie, związki przyczynowo – skutkowe i wynikowe, wprowadzą w kompetencje matematyczne. Z pomocą osoby dorosłej przy tworzeniu brył, nawet przedszkolak jest w stanie poradzić sobie z zadaniami. 
   


W poziomie B (klasa 2), nie bez powodu tematem przewodnim zostały zakupy. Liczenie monet, kalkulowanie, czy posiadamy wystarczającą ilość pieniędzy na zakup upragnionej zabawki, bądź przekąski, to tematy ze sfery życia codziennego. Dzięki propozycjom z tej książki dziecko nauczy się dodawać i odejmować metodą słupkową, rozpoznawać dostępne w obiegu monety i banknoty, a także będzie w stanie oszacować ich realną wartość, poznając średnie ceny towarów. Gra planszowa dołączona do zestawu ćwiczeń z pewnością sprawi drugoklasistom dużo dobrej zabawy i sprawdzi zdobyte umiejętności!   
  
Poziom C (klasa 3) wprowadza w świat ułamków, które są zobrazowane w bardzo przejrzysty sposób (za przykład posłuży tort i pizza). Tą częścią jestem zachwycona, ponieważ oprócz samej nauki dodawania i odejmowania ułamków, wiedza poszerzana jest o ciekawe informacje ze Starożytności. Dodatkowo, na ostatnich stronach książki zostały zamieszczone ciekawostki m.in.: dlaczego jedzenie słodyczy nie sprzyja naszemu zdrowiu?, jak wygląda piramida ułamków, czy zdradza historię pizzy.  

Książki do nauki matematyki można kupić  osobno na stronie wydawnictwa (klik).

Za egzemplarze do recenzji dziękuję autorce
i

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wywiad z Magdaleną Walą wokół powieści "W sercu wroga"

  Powieść W sercu wroga, otwiera sagę historyczną Między jeziorami. Skąd pomysł na jej napisanie i czego możemy się spodziewać sięgając p...