Popularne posty

19 kwi 2022

Gra planszowa Nowa Gwinea – Grzegorz Rejchtman

 


RECENZJA

21\2022
Gra planszowa Nowa Gwinea – Grzegorz Rejchtman

Wydawnictwo: Egmont
Premiera: 30.03.2022 r.

Wiek: 8+

 

Z grami planszowymi jest tak, że jak sięgniesz po jedną i Ci się spodoba, to przepadniesz. 😊 Dokładnie tak było w naszej rodzinie – zaczynaliśmy od prostych gier z szybkimi rozgrywkami, w które można grać kilka razy pod rząd; a z upływem czasu, zaczęliśmy sięgać bo bardziej ambitniejsze planszówki, dające satysfakcję z wygranej, ćwiczące koncentrację i przede wszystkim gwarantujące dobrą zabawę. Dziś opowiem Wam o grze planszowej, zapewniającej długie godziny rozgrywki z najbliższymi. Nowa Gwinea, to kolejna już propozycja emocjonującej gry od Grzegorza Rejchtmana. Kilka miesięcy temu recenzowałam grę Autora w podobnym klimacie: Papua. Pan Grzegorz jest również twórcą serii Ubongo.

Wydawnictwo Egmont – producent gry, rekomenduje rozgrywkę dla dzieci od ósmego roku życia. W naszym przypadku radzi sobie z nią już pięciolatka i sześciolatka. 




Co znajdziemy w pudełku?

32 dwustronne plansze zadań

48 kafelków chat (w 4 kolorach po 12 sztuk) 

4 kolorowe pionki

4 dwustronne żetony punków ( +50 i +100)

kostka do wylosowania zwierzęcia totemicznego, od którego rozpocznie się rozgrywka

1 tor punktacji 

zasady gry

Przygotowanie rozgrywki polega na zabraniu przez graczy plansz zadania oraz 12 kafelków kart. Jeden z graczy rzuca kostką z symbolem zwierzęcia, które  jako pierwsze i jedyne ma zostać zakryte na planszy podczas rozgrywania tej rundy. Wszyscy gracze równocześnie starają się zakryć wszystkie oczka wodne na swojej planszy, a jeśli się im uda, również krzewy owocowe (dodatkowo punktowane). Ułożone kafelki mogą się stykać ze sobą tylko rogami, nie mogą łączyć się krawędziami, a każda chata musi się stykać przynajmniej z jednym kafelkiem. Pierwszy z graczy, który zakryje wszystkie oczka wodne krzyczy GWINEA! Wówczas następuje koniec rundy oraz przyznanie punków. Za każde źródełko wody, zawodnikowi przydzielony zostaje jeden punkt. Z kolei punktacja za drzewka owocowe, uzależniona jest od ilości ich zakrycia – im więcej, tym punktacja korzystniejsza (1 drzewko – 1 punkt, 2 – 3 punkty, 3 – 6 punków, 4 – 10 punktów i 5 – 15 punktów). Jak widać najlepiej na swojej planszy oprócz oczek wodnych, zakrywać też jak najwięcej drzewek owocowych. Następnie przyznane punkty zaznaczane są pionkami na planszy punktacji. 


Nowa Gwinea to kolejna znakomita propozycja spędzania czasu z najbliższymi, przypominająca układanie puzzli na czas, ćwicząca koncentrację, myślenie przestrzenne i zapewniająca emocjonującą rozgrywkę! Dzięki dwóm poziomom trudności oraz możliwością uproszczenia zasad dla młodszych graczy, do Nowej Gwinei może z powodzeniem zasiąść cała rodzina i dobrze się bawić!

Wyrusz w podróż do drugiej po względem wielkości wyspy świata, wciel się w mieszkańca jednego z plemion i zbuduj jak najszybciej nową wioskę!

Grę Nowa Gwinea kupisz tutaj (klik).

Za egzemplarz gry do recenzji dziękuję Wydawnictwu Egmont. 



 

 

 

 

 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wywiad z Magdaleną Walą wokół powieści "W sercu wroga"

  Powieść W sercu wroga, otwiera sagę historyczną Między jeziorami. Skąd pomysł na jej napisanie i czego możemy się spodziewać sięgając p...