Popularne posty

14 sty 2021

Recenzja przedpremierowa „Wróbel w getcie” – Kristy Cambron

 


RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

4\2021
„Wróbel w getcie”  – Kristy Cambron

Cykl: „Ukryte arcydzieło” – tom 2

Wydawnictwo: Znak Horyzont
Liczba stron: 384
Premiera: 27.01.2021 r.

 

„Wróbel w getcie” to kontynuacja powieści „Motyl i skrzypce”, o której możecie przeczytać tutaj (klik). Książkę miałam okazję przeczytać dzięki uprzejmości portalu Lubimy czytać. Podobnie jak w pierwszym tomie, także i tutaj ukryte zostało arcydzieło z czasów drugiej wojny światowej, które ma istotną wartość w czasach współczesnych.

Książkę otwiera bardzo szczęśliwa chwila, jednak radość z tego podniosłego dnia zostaje zakłócona przez nieoczekiwane wydarzenie, jeden z najgorszych scenariuszy jaki mógłby się spełnić. Skandaliczna sytuacja otwiera drzwi do przeszłości głównego bohatera, prowadzące aż do obozu koncentracyjnego w Terezinie. Mamy okazje poznać jakie warunki panowały w tym żydowskim getcie, jak bardzo walczyli o przetrwanie i jak często musieli tę nierówną walkę przegrywać. Na terenie getta funkcjonowała szkoła, prowadzona przez odważną, zdeterminowaną, zaradną i z wielką wolą przetrwania Kaję.

Choć obraz tego miejsca znacznie odbiega od okrucieństw nazistowskiego terroru, który pojawia się tylko w kilku scenach, to książkę czytałam z dużym zainteresowaniem i ciekawością dalszych losów bohaterów. W powieści nie znajdziemy wątków historycznych, choć autorka opierała się na prawdziwych wydarzeniach, tutaj wątki romantyczne wyraźnie wysuwają się przed szereg i przy kulminacyjnych momentach zmieniają kierunek wydarzeń.  

 

„Zmieniła się przez ostatni rok. Wyjazd z ojczyzny otworzył jej oczy. Przeprowadzka do Londynu sprawiła, że zaczęła więcej dostrzegać. Patrzyła na świat inaczej niż kiedyś.”

 


Z tytułem tej książki wiąże się bardzo wzruszające wspomnienie, dające namiastkę dobrych chwil i nadzieję w środku wojennego  piekła. Motyw wróbla symbolizuje wolność i niezależność, tak bardzo upragnioną w tamtych czasach.

Wróbel w getcie” to nieco lżejsze spojrzenie na lata wojenne w Pradze, czasem wręcz niewiarygodne, kiedy szerzący antysemityzm naziści, zawierają układy z wyznawcami judaizmu. Wątki obyczajowe, miłość i poważne oskarżenie o przestępstwo oraz historia tajemniczej dziewczynki cudem ocalonej z Holocaustu zabiorą Was w odległy świat lektury.

 

Za egzemplarz do recenzji dziękuję




 

1 komentarz:

Wywiad z Magdaleną Walą wokół powieści "W sercu wroga"

  Powieść W sercu wroga, otwiera sagę historyczną Między jeziorami. Skąd pomysł na jej napisanie i czego możemy się spodziewać sięgając p...