RECENZJA
27\2023
Łączniczka – Magda Knedler
Wydawnictwo: Mando
Liczba stron: 368
Premiera: 08.03.2023 r.
Magda Knedler wie, po jaki temat sięgnąć, by temat i książka z jednej strony zapadła nam w pamięć, a z drugiej przywróciła pamięć o osobie, która bohaterką postawą, czynami przysłużyła się do walki o wolną Polskę. Nie inaczej jest w przypadku „Łączniczki”, poświęconej postaci Anny Smoleńskiej – twórczyni znaku Polski Walczącej. Jak to się stało, że kotwicę malowano w okupowanej Warszawie oraz jak motywowała do walki – przeczytacie właśnie w tej książce.
Pierwszoosobowa narracja, której podjęła się Autorka, w moim odczuciu jest niezwykle trafioną. Nie tylko przez odkrycie introwertyzmu Anny i możliwości poznania jej myśli, czy uczuć, ale też przez głębsze odczuwanie i przeżywanie wojennej rzeczywistości przez czytelnika. Skromność, niezłomność, świadomość patriotyczna – tymi trzema określeniami w pigułce mogłabym określić kobiety walczące za wolną Ojczyznę. Kobiety, które każdego dnia narażały życie swoje i bliskich, by obudzić nadzieję i kroczyć z nią kolejnych dniach walki, przybliżając Polskę zwycięstwa.
„Łączniczka” to przejmująca do głębi, wzruszająca, ściskająca za serce opowieść o niezłomnej kobiecie, pozostawiająca w pamięci trwały ślad. Magda Knedler ocaliła od zapomnienia Annę Smoleńską, zapisując grubą czcionką tę autentyczną postać, uosobienie skromności i spokoju, na kartach polskiej historii jako symbol Polski Walczącej, którego Ania jest twórczynią. Ta książka bez wątpienia powinna zasilić szeregi szkolnej listy lektur!
Za egzemplarz do recenzji dziękuję Autorce oraz Wydawnictwu Mando.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz