Popularne posty

7 mar 2024

Recenzja patronacka: "Ostatnia tajemnica" – Anna Ziobro

 


2\2024 (recenzja patronacka)

Ostatnia tajemnica – Anna Ziobro

Wydawnictwo: Dragon

Premiera: 28 lutego

Liczba stron: 320

Lubicie kiedy znani Wam Autorzy piszą coś zupełnie nowego? Albo sięgają po inny gatunek, a nawet wychodzą ze strefy komfortu? Właśnie taki obrót spraw nastąpił w przypadku powieści Ani Ziobro „Ostatnia tajemnica”, w której Autorka zabrała nas w podróż w czasie do lat 60., osadzając akcję w Przemyślu. Pokusiła się również (choć nie był to pierwszy raz) o zastosowanie różnych przestrzeni czasowych.

Ta opowieść owiana została nie jednym sekretem, tworzącym nastrój niedopowiedzeń, tajemniczości i ciekawości poznania odpowiedzi na pytania, którymi Autorka intryguje od pierwszych rozdziałów. Fabuła tej historii wiedzie przez rodzinne sekrety, sięgając daleko poza granice Polski, gdzie rozgrywa się główna akcja. Poprzez szczegółowe opisy miejsc – do jakich z dbałością o każdy szczegół, jest zdolna Anna Ziobro, można doskonale wyobrazić sobie przestrzeń i ludzi, których dotykają problemy.

Wielokrotnie już wspomniałam, że powieści Pisarki z Rzeszowa tworzone są emocjami. Nie inaczej jest w „Ostatniej tajemnicy” – uczucia wypływają z książki strumieniami, lecz nie są to tylko przyjemne doznania, ale w znacznej mierze trudne. Mamy bowiem okazję zobaczyć, jak wygląda praca w hospicjum oraz jakie mogą pobudki do podjęcia decyzji o przebywaniu w takim miejscu. Co prawda mamy tutaj szczegółowy obraz tylko jeden osoby – staruszki Sabiny, ale dzięki takiemu spojrzeniu widzimy więcej. 

W powieści wykorzystany zostaje zabieg retrospekcji, dzięki któremu możemy poznać  młodość Sabiny i znaleźć odpowiedź na jej decyzje w teraźniejszości. Te podróże w czasie, będące rozpamiętywaniem dawnych lat pokazują, jak szybko ucieka czas. Nasze wybory w młodości trudno zmienić z upływem lat, często są one nieodwracalne. Odchodzenie, samotność, rodzinne konflikty, problemy nastolatków – to cześć niełatwych tematów, które odnajdziemy na kartach „Ostatniej tajemnicy”. Ale Ania Ziobro w tej powieści dała również nadzieję na szczęśliwe zakończenie i sprostowanie krętych niegdyś dróg.

Za możliwość objęcia tytułu patronatem medialnym i egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Dragon.



 

31 sty 2024

Gra planszowa: "Ekosystem 2. Rafa koralowa"

 


1\2024 (recenzja)

Ekosystem 2. Rafa koralowa

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Gry

Wiek: 8+

1-6 graczy

Czas rozgrywki: 20 minut

Poręczne pudełko w sam raz do zabrania w podróż

 

Pomysł na spędzanie czasu z rodziną, a przy okazji dobra zabawa?

Planszówki! Jeśli są pięknie wykonane z dbałością o każdy detal, a w dodatku umożliwiają wielokrotne rozgrywki i do tego się nie niszczą – przyjemność jest co najmniej podwójna! Mam jeszcze jeden sposób na to, by stwierdzić palpacyjnie o jakości gry – sprawdzam ciężar pudełka. Im cięższe – tym wykonanie elementów staranniejsze.

Ekosystem, to druga już odsłona karcianej gry, której celem jest stworzenie rafy koralowej pełnej ryb, krabów, ośmiornic i organizmów zamieszkujących ten najgłębszy zakątek planety. Co znajdziesz w pudełku?

143 karty;

6 ściągawek z przyznawaniem punktacji;

notes do zapisywania punktacji i ołówek.



Celem gry jest zbudowanie własnej podwodnej rafy koralowej, przy zachowaniu powiązań łańcuchem pokarmowym. Zrównoważony i dobrze działający ekosystem, daje szansę zgarnięcie dużej ilości punktów.

Co ważne – przed przystąpieniem do budowy rafy koralowej, w pierwszej kolejności gracze muszą się zapoznać z rodzajami kart, systemem przyznawania punktacji oraz zasadami tworzenia łańcuchów pokarmowych. Rafa koralowa gracza powinna składać się z 20 kart o wymiarach 5 kolumn i 4 rzędów.

Dużym ułatwieniem podczas punktowego podsumowania gry, jest kalkulator dostępny na stronie Gry Nasza Księgarnia. Notes i ołówek mają jednak swój niepowtarzalny urok i pozwalają zostawić zapiski do rozgrywek w przyszłości, umożliwiając porównanie osiągnięć z naszymi wcześniejszymi wynikami. 

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia.


 

29 gru 2023

"Wielka księga emocji", "Wielka księga wartości" - Wydawanictwo Jedność

 



67\2023 (recenzja)

Wielka księga emocji, Wielka księga wartości

Wydawnictwo: Jedność dla dzieci

Liczba stron: 112

 

„Wielka księga emocji” i „Wielka księga wartości – Wydawnictwo Jedność

Dwie wartościowe książki, które warto mieć w swoich zbiorach, szczególnie jeśli wkraczamy z dzieckiem w etap relacji koleżeńskich. Te opracowania wspomagają odnajdowanie się w grupie rówieśników, pokazują poprawne zachowania i zasady społeczne, pomagają radzić sobie z negatywnymi emocjami. W dzisiejszej rzeczywistości, tempie życia, czy przeniesieniu wielu spraw do elektronicznego świata, warto wyznaczyć drogę do poprawnych relacji oraz nauczyć się je nazywać oraz panować nad emocjami.

 W Wielkiej księdze emocji, zebrano opowieści z różnych zakątków świata, te znane i mniej znane – wszystko po to, by zobrazować wachlarz emocji, z jakimi mierzymy się każdego dnia. Przytaczane opowiadania obrazowo wskazują na poprawne i niewłaściwe zachowania, celując w omówienie konkretnej emocji  nazwanie jej. I tak spośród strachu, gniewu, smutku, wdzięczności, nieśmiałości, czy impulsywności możemy przyjrzeć się niełatwej sztuce czerpania nauki i radzenia sobie w sytuacjach wywołujących dane emocje.

Czy możemy się wykształcić w sobie umiejętność nazywania uczuć i kontrolowanego ich okazywania? Oczywiście, że tak, ale w zależności od rodzaju uczucia i psychiki każdego z nas, droga do osiągnięcia tego celu z pewnością okaże się różna. Ta cenna, pięknie wydana książka pomoże dzieciom, ale też rodzicom opanować tę trudną sztukę. Na końcu umieszczony został spis zdań i cytatów, które dodatkowo pomogą utrwalić przedstawione zagadnienia i pozwolą szybko wrócić do najważniejszych sentencji, cennych przy nauce wyrażania emocji. Jedna z tych pozycji, która zachwyci nie tylko dzieci, ale także dorosłych.





Wielka z księga wartości otwiera przed czytelnikiem świat wartości kształtujących człowieka, wartości które swoim zachowaniem pokazują dorośli, w końcu wartości, które dobrze jest przekazywać dalej, jeśli naśladują piękne wzorce. Księga składa się z bajek, baśni i podań ludowych z całego świata, dotykając różnych kultur i tradycji, jednak mówią wspólnym językiem, bo hołdują cennym wartościom. Krótkie teksty z morałem obrazują takie wartości jak: wierność, wolność, sprawiedliwość, szczerość, pokój, szacunek, hojność, rozsądek, czy nadzieję. Po każdym z opowiadań znajdziemy kilka zdań podsumowania, nakreślających omawianą wartość i jasno wskazujące na cenne przesłanie. Na ostatnich stronach książki zamieszczono aforyzmy z poglądowymi ilustracjami, doskonale obrazujące każdą z przytoczonych w książce wartości.  

Wielka z księga wartości i Wielka księga emocji to dwie pozycje, które pomogą odkryć świat wartości i emocji nie tylko najmłodszym. Sprawdzą się także w murach szkoły, gdzie rozmowa o poprawnych zachowaniach i sposobach wyrażania uczuć nie zawsze jest łatwa, a na efekty nierzadko trzeba długo poczekać. Dlatego może warto odpowiednio wcześniej zaplanować pogadanki, by wpajać dzieciom właściwy system wartości i tworzyć preteksty do cennych rozmów. 




Za egzemplarze do recenzji dziękuję Wydawnictwu Jedność.


 

 

 

Wywiad z Magdaleną Walą wokół powieści "W sercu wroga"

  Powieść W sercu wroga, otwiera sagę historyczną Między jeziorami. Skąd pomysł na jej napisanie i czego możemy się spodziewać sięgając p...