Popularne posty

8 kwi 2023

Recenzja: "Sekrety kobiecych dusz" – Edyta Świętek

 


RECENZJA

24\2023

Sekrety kobiecych dusz – Edyta Świętek

I tom sagi Krynickiej

Wydawnictwo: Mando

Liczba stron: 416

Premiera: 22.02.2023 r. 

Ależ to była wspaniała literacka podróż do Krynicy u schyłku XIX wieku. Edyta Świętek to jedna z tych Autorek, które potrafią niezwykle realnie przenosić czytelnika w przestrzeni i czasie. Powieścią „Sekrety kobiecych dusz”, rozpoczęłam pierwszy czytelniczy pobyt w uzdrowiskowej bieszczadzkiej miejscowości. Pierwszy czytelniczy, bo ubiegłego lata miałam okazję oddychać krynickim powietrzem i przechadzać się być może tymi ścieżkami, które przetarły książkowe postaci. Cieszę się na kolejne spotkanie z poznanymi bohaterami sagi, tym mocniej, że zakończenie pierwszego tomu pozostawiło apetyt na rychłe ponowne spotkanie.

Z tej powieści na pierwszy plan wyłania się obraz kobiet epoki, pragnących szczęścia niezależnie od pochodzenia, czy statusu społecznego. Z zewnątrz delikatne ciało i kruche zdrowie, w środku ukrywa niezmierzone pokłady siły oraz determinacji do walki o swoje prawa. W Krynicy splatają się losy kuracjuszy, tych lokalnych i przyjezdnych. Właśnie tutaj Aurelia i Matylda odnajdują pokrewne dusze – siebie, stają się powierniczkami najgłębiej skrywanych sekretów, trosk, radości i życiowych dylematów.

W tej pięknie napisanej historii Autorka umieszcza, także wątek Łemków– grupy etnicznej, będącej znaczącą częścią społeczności krynickiej. Pokazuje z bliska ich codzienność, oczekiwania, możliwości oraz ważną rolę jaką odgrywali dla kuracjuszy. Mimo, że ta prosta proza życia, pozbawiona jest luksusów, czy pozytywnie zaskakujących zdarzeń, to otwartość na pomoc obcym osobom i okazywane serce, zasługuje na niecodzienne słowa uznania.

„Sekrety kobiecych dusz” to powieść przepełniona emocjami z gatunku tych najtrudniejszych. To subtelnie przedstawiona opowieść o kobiecej sile, wrażliwości i skromności, o potrzebie zrozumienia i szczęścia, do którego każdy dąży innymi ścieżkami, inaczej ją definiując. Edyta Świętek z wyjątkową dbałością o szczegóły nie tylko oddała klimat epoki, ale także uzdrowiskowej Krynicy, która do dziś jest miejscem, gdzie kuracjusze odzyskują siły. Do zaczytania przy kolejnej części!


 

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Autorce oraz Wydawnictwu Mando.


 

1 komentarz:

  1. Bardzo fajna recenzja. Powieść już mam. Bardzo lubię książki tej autorki.

    OdpowiedzUsuń

Wywiad z Magdaleną Walą wokół powieści "W sercu wroga"

  Powieść W sercu wroga, otwiera sagę historyczną Między jeziorami. Skąd pomysł na jej napisanie i czego możemy się spodziewać sięgając p...