RECENZJA
61\2021
Dziewczyny z Gross – Rosen. Zapomniane historie z obozowego piekła – Agnieszka Dobkiewicz
Wydawnictwo:
Znak horyzont
Premiera: 01.09.2021 r.
Liczba stron: 368
Jakość literatury obozowej dostępnej na rynku wydawniczym jest skrajnie różna. Nie zawsze książki poruszające temat niemieckich obozów koncentracyjnych, oparte są na rzetelnym researchu. Ba! Istnieją tytuły, które znacznie odbiegają od prawy o rzeczywistości z jaką mierzyli się więźniowie. Na szczęście są autorzy, choć w zasadzie mogłabym nazwać ich wnikliwymi poszukiwaczami prawdy historycznej, którzy za punkt honoru obierają sobie przedstawienie lat wojennych opartych na wnikliwym studiowaniu dokumentów z tamtego okresu i sięganie po wiarygodne źródła. Efekt finalny, czyli książkę oddaną w ręce czytelników wyróżnia wysoki poziom wiedzy, ale także sposób w jaki te informacje zostają przekazane. Do jednej z takich osób bez wątpienia należy Agnieszka Dobkiewicz – autorka Dziewczyn z Gross – Rosen, przedstawiająca historię życia młodych dziewczyn, wyrwanych z dotychczasowego świata i postawionych u wrót bestialstwa, gdzie wszystkie prawa człowieka zostają bezwzględnie pogwałcone.
Autorce udało się dotrzeć do wyjątkowo nielicznych źródeł zachowanych do naszych czasów, odwiedzić miejsca naznaczone cierpieniem niewinnych osób, porozmawiać z nielicznymi świadkami historii i na ich podstawie przedstawić losy Ruth, Felice, Feli, Gerdy, Alizy i Haliny, przestawiając mnóstwo historycznych faktów, dat, nazw miejsc, ludzi, fragmentów dokumentów, wierszy, czy zapisków. W publikacji znajdziemy także przejmujące zdjęcia, dowodzące, że te zdarzenia miały miejsce w rzeczywistości, jednak nie zawsze skończyły się szczęśliwie do bohaterek. Jestem pełna podziwu dla zasobu wiedzy, jaką udało się posiąść autorce i stworzyć z nich biografię każdej z nich. Mogę tylko przypuszczać jaki ogrom pracy i czasu został włożony w napisanie tej książki, chylę czoła! Agnieszce Dobkiewicz udało się dotrzeć do niewiarygodnych dokumentów, wyczerpująco o nich opowiedzieć i ocalić je od zapomnienia!
W publikacji Dziewczyny z Gross – Rosen. Zapomniane historie z obozowego piekła, znajdziemy wstrząsające fakty, niewyobrażane cierpienie kobiet obdartych z człowieczeństwa i obrazy, które zostaną w naszej pamięci już na zawsze. Po takiej lekturze zawsze ciężko mi emocjonalnie się pozbierać. Mimo, że to nie pierwsza tak bolesna książka, po którą odważyłam się sięgnąć, za każdym razem towarzyszy mi uczucie niedowierzania, że człowiek był zdolny do okrucieństwa na tak szeroką skalę, niszcząc setki istnień, nie tylko pozbawiając je życia, ale też pozbawiając poczucia bezpieczeństwa i decydowania o własnym losie. Uchrońmy od zapomnienia te historie i nie bójmy się mówić o nich głośnio i przekazywać tę wiedzę młodym pokoleniom!
Za egzemplarz do recenzji dziękuję Autorce i Wydawnictwu Znak.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz